2026/05/14

Omroep Súdwest

Dé lokale omrop fan Súdwest-Fryslân

Afgeladen Martinikerk luistert naar indringend pleidooi van Geert Mak: “Vrijheid is niet vanzelfsprekend”

1 min gelezen

BTBmedia

SNEEK – Een volle Martinikerk vormde vrijdagavond 1 mei het decor voor de derde editie van de 4-mei lezing. Schrijver en historicus Geert Mak ging onder leiding van Geart de Vries dieper in op de kwetsbaarheid van onze democratie, aan de hand van zijn nieuwste boek Wisselwachter.

Met ruim 500 aanwezigen was de belangstelling in Sneek overweldigend. De lezing, georganiseerd door de Odd Fellows, heeft als doel om de lessen uit de Tweede Wereldoorlog te vertalen naar het heden. Waar vorig jaar Frits Barend de persoonlijke kant van de oorlog belichtte, koos Mak dit jaar voor een breder geopolitiek perspectief.

De rol van de ‘Wisselwachter’ Centraal stond Harry Hopkins, de rechterhand van president Roosevelt. Mak beschreef hoe deze ‘wisselwachter’ een cruciale rol speelde in de samenwerking tussen de VS en Europa tijdens de crisisjaren en de oorlog. De historicus trok een directe parallel naar 2026: de banden tussen de twee continenten staan onder druk en de vanzelfsprekendheid van vrijheid brokkelt af.

Maatschappelijke betrokkenheid De grote opkomst in de Sneker Martinikerk onderstreept volgens de organisatie dat het thema leeft. “Het besef dat we moeten blijven praten over de waarde van onze vrijheid is juist nu essentieel,” aldus de organisatie. De avond vormde een waardige opmaat naar de officiële dodenherdenking op 4 mei.

Copyright © Alle rechten voorbehouden. | Newsphere door AF themes.